A jó időben egyre többet tartózkodunk a kertben, építgetjük, szépítgetjük azt. Személy szerint képes vagyok percekig gyönyörködni a kibújó virágok látványában, sokszor szinte hallani vélem, ahogy álmosan nyújtóznak a meleget adó napfény felé. De vajon tudjuk-e, hogy mely virágok rejthetnek veszélyt kisállatainkra, vagy gyermekeinkre?
Az első, tavaszt idéző növény a hóvirág, az egyik legkedvesebb virágom, ahogy alázatosan hajtja le a fejét, mégis olyan csodálatos a kis egyszerűségével.
Ám elég egy hóvirághagyma fogyasztása ahhoz, hogy komoly gond alakuljon ki, mivel alkaloidjai igen mérgezőek. Tünetei lehetnek a görcsös hasfájás, hányás, hasmenés, vagy súlyos esetekben szívpanaszok, légzési elégtelenség.
Csodás kelyhes virágjával kápráztat el minket a tulipán, melynél mind a virágfej, mind a levelei égető érzést keltenek a szájban, vagy a bőrön. Ha lenyeljük, akkor pedig a keringésre hat bénítólag, vagy szívmegállást idéz elő.
Napsárga virágja miatt messziről virít a nárcisz, melynek elsősorban a hagymája a mérgező, de óvatosan kell bánni a teljes növénnyel. Komoly bélrendszeri panaszokat okoz, elsősorban görcsöket, illetve gyomor és bélhurutot. Lenyelés esetén erősen verejtékezhetünk, émelyeghetünk.
Az erős illatú jácint szintén mérgező, a levélben és hagymában lévő alkaloidok és kalcium-oxalát kristályok fokozott emésztőrendszeri panaszokat okoznak, ezenkívül irritatívan hat a nyálkahártyára.
A szintén bódító illattal rendelkező gyöngyvirág nagyon erősen mérgező. A növény szaponin és szívglikozid tartalma lelassítják a pulzust, hasfájást vagy akár hasmenést is okozhatnak. Fogyasztása valós veszély lehet, hiszen levelei összetéveszthetőek a medvehagyma leveleivel, jó ha tudjuk, hogy már egy közepes adag is halálhoz vezethet. Ha kertünkben szeretnénk medvehagymát termeszteni, akkor fokozott óvatossággal érdemes azt telepíteni, teljesen elszeparálva a gyöngyvirágtól.
A apró, kék virágú nefelejcsek sem emberi fogyasztásra alkalmasak, mivel nagyobb
mennyiségben a pirrolizidin alkaloidjuk erősen mérgezőek a májra.
Bájos balkonnövény a lobélia, melynek virágja igen erős hashajtóhatással bír. Túladagolása hányingerhez, hányáshoz és hasmenéshez vezet.
A gyűszűvirág hatóanyagát, a digitoxint az orvoslásban is használják, melyet a növény szárított leveleiből nyernek ki. Hatóanyaga a szívelégtelenség kezelésére szolgál. A használata során fokozottan be kell tartani az orvosi előírásokat, saját házipatikai szerként tilos használni. A nagyobb dózis komoly szívritmuszavart de akár halált is előidézhet. Tünetként okoz még látási zavarokat, hányingert, hányást.
A nőszirom, vagy írisz teljes egészében mérgező, bár toxinjai koncentráltabban a föld feletti rizómákban található. Elfogyasztásakor hányást, hasmenést, magas lázat okoz, illetve a bőrrel érintkezve erős irritációt, nedves kiütéseket eredményez.
Bár vannak ehető virágok, amennyiben szeretnénk a gasztronómiában azokat használni, érdemes ellenőrzött helyről beszerezni azokat, a kertünkben lévőket pedig inkább csak csodáljuk!
|