Egy kis hasznos informci, amit szeretnk veletek megosztani.
Hossz lesz, de rdemes vgig olvasni
"Vitaminok s svnyi anyagok felszvdsa: Mik segtik, mik gtoljk egymst?
A vitaminok s svnyi anyagok ltfontossg vegyletek a szervezet szmra. Nagy rszket tpllkkal vesszk magunkhoz, azonban sok olyan llapot fordul el letnk sorn, amikor rsegtsre lehet szksg. Emellett vannak olyan vegyletek is, amiket a szervezet maga nem tud ellltani, gy azok bevitelrl neknk kell gondoskodnunk.Nem mindegy azonban, hogy milyen ksztmnyt vlasztunk. A vlaszts egyik szempontja a hatanyag felszvdsa, hiszen a jobb felszvds jobb hatst eredmnyez.
A felszvdsrl
A felszvds (abszorpci) azt jelenti, hogy miutn a ksztmnybl bevtele utn felszabadul a hatanyag, a felszvdsi folyamat sorn bejut a vrramba, hogy aztn a vr segtsgvel clba jutva kifejtse hatst. Abszorpcirl a loklisan hat, illetve az intravns ksztmnyeknl nem igazn beszlhetnk, hiszen elbbinl nem, utbbinl pedig kzvetlenl a vrramba jut a ksztmny. Teht a felszvdsi folyamatnak inkbb a szjon t szedhet ksztmnyeknl van jelentsge. A vitaminok s az svnyi anyagok a bltraktus klnbz szakaszain szvdnak fel.
A felszvds sebessgt s hatkonysgt szmos tnyez befolysolja. Ide tartoznak (a teljessg ignye nlkl):
a gygyszer fizikokmiai tulajdonsgai (pl. a
lipidoldkony vegyletek knnyebben tjutnak a blfalon; az svnyi anyag sformja stb.); a hatanyag mennyisge, gygyszerforma (a folykony gygyszerformkbl hamarabb szabadul fel a hatanyag, gy hamarabb kezddhet meg a felszvds is),
pH, a felszvdsi fellet mrete, vrelltsa, a gyomor-blrendszer motilitsa,
letkori sajtossgok (klnbz letkorokban eltr lehet a blflra sszettele, idskorban lassul a blrendszer motilitsa, stb.),
egyidben fogyasztott tpllk, italok, egyb gygyszerek,
blflra egszsge,
a vitaminok s svnyi anyagok megfelel kombincija is javthatja (de a nem megfelel kombinci akr ronthatja is) a felszvdsukat.
Mit rdemes egytt szedni?
Vannak olyan vitaminok s svnyi anyagok, melyek egyms felszvdst segtik, vagyis a legjobb hatst akkor rhetjk el, ha ezek egyttes alkalmazsra figyelnk. Szintn a teljessgignye nlkl szeretnm felsorolni a gyakrabban elfordul, jtkony hats kombincikat:
A magnzium s a B-vitaminok, klnsen a B6-vitamin segtik egyms felszvdst.
A vas felszvdst nagyban elsegti, ha C-vitaminnal egytt szedjk.
A vas, a cink s az A-vitamin elsegtik egyms hatkony felszvdst, emellett a cink az A-vitamin szlltsban is rszt vesz a szervezetben, ami szintn a jobb hats miatt fontos szempont.
A D-vitamin az egyik legfontosabb zsrban oldd vitamin, melynek egyik f feladata, hogy segti a csontok egszsghez szksges kalcium, foszfor, illetve a K-vitaminok felszvdst.
A szeln fontos antioxidns, vagyis fontos szerepe van a kros szabadgykk eltvoltsban. Felszvdsban az A-, E- s C-vitaminok is segtsgnkre lehetnek.
Mit nem rdemes egytt szedni?
Vannak azonban olyan kombincik, melyeket rdemes elkerlni, mert ezeket egytt szedve kisebb az eslye az optimlis felszvdsnak s ezltal a vrt hats kialakulsnak is. Azt is fontos szem eltt tartani, hogy nemcsak arra kell figyelnnk, hogy az adott vitaminok s svnyi anyagok egytt bevehetek-e, hanem arra is, hogy ezek felszvdst nagyban befolysolhatjk az egyidben elfogyasztott telek s italok, illetve egyb gygyszerek s trend-kiegsztk is. A legfontosabbak, melyeket rdemes kiemelni:
Amennyiben kalcium- s magnziumptlsra is szksgnk van, rdemes a ksztmnyek kztt 2 ra sznetet tartani, mert ez a kt svnyi anyag ugyanott szvdik fel, vagyis egyszerre bevve versengenik kell a helyrt. Ezltal hatsuk mindenkpp gyenglni fog. Ugyanez a helyzet a vas s kalcium egyttes alkalmazsa sorn is.
Egyes gygyszerek szintn gtoljk a vitaminok s svnyi anyagok felszvdst.
A savcskkent s savlekt gygyszerek a gyomorsav cskkentsvel lasstjk a hatanyag felszabadulst, s ezltal ksleltetik pldul a rz felszvdst is.
Szjon t szedett fogamzsgtlk esetn is rdemes tjkozdni a lehetsges interakcikrl, tbbek kztt cinkptls sorn.
Emellett egyes antibiotikumokkal nem szabad egyidejleg kalciumot szedni, mivel olyan komplexet kpeznek, mely gtolja az antibiotikum felszvdst, ami gyengbb hatshoz, s ezltal elhzd fertzshez vezethet. Emellett a komplexkpzds a kalcium felszvdsnak sem kedvez. Tbbek kztt ezrt is fontos, hogy mindig olvassuk el az ppen szedett antibiotikum betegtjkoztatjt, illetve hogy bevtelkor a tejtartalm teleket is mellzzk!
A vas felszvdsa bakterilis fertzsek sorn sajnos romlik, mivel a krokozk a nvekedskhz hasznljk fel a bevitt vasat. gy a fertzs is nehezebben sznik meg, s a vas sem tud megfelelen felszvdni.
Az alkohol a legtbb vitamin s svnyi anyag felszvdst gtolja.
A grapefruit szmos gygyszer- s vitaminksztmny felszvdsban zavart okozhat.
A vzben oldd vitaminokat nem ajnlott kvval egyidben bevenni, mivel a koffein vzhajt hatsa miatt gyorsabban tvozhatnak a szervezetbl, gy nem tud megfelel mennyisg felszvdni bellk.
Szintn a vzben oldd vitaminok felszvdst befolysoljk a rostos telek, mivel a rostok a blfalra tapadva gtolhatjk ezt a folyamatot. Termszetesen a rostban gazdag telek jtkony hatsa fontos, gy mindenkpp legyenek trendnk rszei, csak rdemes fogyasztsukat a vitaminok szedshez kpest eltr idpontra idzteni.
Az oxlsav (ami pl. sskban vagy spentban fordul el) kalciummal egyidben a szervezetbe kerlve kalcium-oxaltot kpez, gy gtolja a kalcium felszvdst.
De mi a helyzet a multivitaminokkal?
Joggal merlhet fel a krds, hogy ha a klnbz vitaminok s svnyi anyagok akr egyms felszvdst is gtolhatjk, akkor hogyan kerlhetnek be egytt a multivitamin-ksztmnyekbe? Nagyon fontos, hogy a multivitaminok gondosan kialaktott sszettellel rendelkeznek, melyekben a klnbz vegyletek mennyisge gy van meghatrozva, hogy a ksztmny hatsa a lehet legoptimlisabb legyen. A magasabb hatanyag-tartalm ksztmnyek nem mindig hatkonyabbak, mert az sszettel, egyms felszvdsnak segtse is fontos szempont ezekben a ksztmnyekben. gy a multivitaminoknl is elmondhat, hogy a kevesebb nha tbb!
Mindenkpp rdemes szem eltt tartani, hogy ezekhez a vegyletekhez nagyrszt tpllkozs rvn is hozzjutunk, gy ltalban a vltozatos trend kvetst kellene preferlni a klnbz vitaminksztmnyek szedse helyett. Vannak azonban olyan lethelyzetek (pl. valamilyen betegsg, gyenge immunrendszer, letkori sajtossgok), amikor szksgess vlhat egy vagy tbb vitamin s svnyi anyag ptlsa. Ilyen esetekben rdemes mindig egy orvos vagy gygyszersz segtsgt krni annak rdekben, hogy a megfelel ksztmnyt vlasszuk (vagy pp ne vlasszunk semmit), illetve hogy elkerljk az esetleges tladagolsokat vagy a nem megfelel kombincik alkalmazst.
sszegezve: mindenbl csak annyit s akkor szedjnk, amennyire s amikor szksgnk van!"
Szerz: Dr. Mlypatakin Dr. fra Jlia, szakgygyszersz
Hls ksznetem rte.
|